Roeckl Sports

Roeckl Sports Axams GTX Winter Gloves Kids - fuchsia purple/black 4231

Beskrivelse

Roeckl Sports Axams GTX Winter Gloves Kids - fuchsia purple/black 4231

Seje børn, der vil ud på bjerget på ski, gør det bedst med AXAMS GTX. Denne skihandske til børn fra ROECKL SPORTS’ ressourcebesparende ECO.SERIES er fremstillet af miljøvenlige materialer med et særligt højt indhold af genanvendte materialer. Det peached Eco Polyester-materiale på håndryggen er let ru på indersiden og føles blødt mod huden. Desuden absorberer det fugt effektivt og er fremstillet uden brug af skadelige PFC'er.

Dertil kommer den tynde, lette, åndbare samt vand- og vindtætte GORE-TEX-membran – ligeledes PFC-fri samt bluesign®- og STANDARD 100 by OEKO-TEX®-certificeret. Den sørger sammen med det bløde Eco Fleece-for for varme fingre hele dagen. Det robuste, vandafvisende og åndbare ECO.SKIN på håndfladen sikrer et præcist greb om skistaven. Det minder i fornemmelse og udseende om læder eller PU-læderalternativer, men kan vaskes.

Når det gælder pasform og holdbarhed, scorer AXAMS GTX højt med RAIL FINGER CUT med anatomisk formede fingre og materiale, der løber over fingerspidserne. En påtagningshjælp sikrer, at handsken er let at tage på – og takket være sikkerhedsløkken går handsken ikke tabt. Den komfortable afslutning ved håndleddet består af en elastisk neoprenkant med bred Eco-velcrolukning.

Egenskaber ved Roeckl Sports Axams GTX vinterhandsker til børn

  • Håndryggen: Eco Polyester peached PFC-zero

  • Håndflade: ECO.SKIN

  • GORE-TEX-membran baseret på ePE

  • Eco-fleecefor

  • Neoprenmanchet med velcro

  • RAIL FINGER CUT

  • Højt genanvendelsesindhold

  • Genanvendt isolering

  • Påtagningshjælp

  • Aftagelig sikkerhedsløkke



Materiale 100% polyester

Roeckl Sports
Datablad
Produktnavn: Roeckl Sports Axams GTX Winter Gloves Kids - fuchsia purple/black 4231
Producent: Roeckl Sports
Varenummer: ROE689084
Materiale: 100% polyester
kompression: nej
handske-beskyttelse: nej
aktivitet: Vintersport
køn: børn
tekstilstof: Syntetisk
vaskbarhed: 30 °C
sæson: Vinter
isolering: Syntetisk
funktioner: Vindtæt, Vandtæt, Termo, Membran
handske-version: Lange fingre, uden polstring
modelår: 2024
kollektion: Efterår/Vinter
farve: Pink
vægt: 150g
bæredygtighed: bluesign®, STANDARD 100 by OEKO-TEX®
GTIN: 4065901063574, 4065901063581, 4065901063598, 4065901063604
Producentens side: http://www.roeckl.de
Tilgængelighed
Anmeldelser (0)
Størrelsesguide

Producent: Roeckl Sports

I nedenstående tabeller finder du oplysninger om tøjstørrelserne fra producenten Roeckl Sports.

Kategori: Handsker

Unisex

Unisex

Europa XS XSS S SM M ML L LXL XL 1.5XL 2XL 2.5XL 3XL
International 6 6.5 7 7.5 8 8.5 9 9.5 10 10.5 11 11.5 12
A. håndomkreds (cm) 14.5 15.5 17 18.5 20 21.5 22.5 24 25.5 27 29.7 31.0 32.4

Europa XS International 6

A. håndomkreds (cm) 14.5

Europa XSS International 6.5

A. håndomkreds (cm) 15.5

Europa S International 7

A. håndomkreds (cm) 17

Europa SM International 7.5

A. håndomkreds (cm) 18.5

Europa M International 8

A. håndomkreds (cm) 20

Europa ML International 8.5

A. håndomkreds (cm) 21.5

Europa L International 9

A. håndomkreds (cm) 22.5

Europa LXL International 9.5

A. håndomkreds (cm) 24

Europa XL International 10

A. håndomkreds (cm) 25.5

Europa 1.5XL International 10.5

A. håndomkreds (cm) 27

Europa 2XL International 11

A. håndomkreds (cm) 29.7

Europa 2.5XL International 11.5

A. håndomkreds (cm) 31.0

Europa 3XL International 12

A. håndomkreds (cm) 32.4
Børn

Børn

International 3 4 5 6 7
B. håndlængde (cm) 12.5 13.0 13.5 14.0 14.5

International 3

B. håndlængde (cm) 12.5

International 4

B. håndlængde (cm) 13.0

International 5

B. håndlængde (cm) 13.5

International 6

B. håndlængde (cm) 14.0

International 7

B. håndlængde (cm) 14.5
Småbørn

Småbørn

International 1 2 3 4
B. håndlængde (cm) 9.5 10.0 10.5 11.0

International 1

B. håndlængde (cm) 9.5

International 2

B. håndlængde (cm) 10.0

International 3

B. håndlængde (cm) 10.5

International 4

B. håndlængde (cm) 11.0
Producent

Roeckl Sports

Alle produkter fra Roeckl Sports
Roeckl Sporthandschuhe GmbH & Co. KG
Brienner Str. 53a
80333 Munich
Germany
https://www.roeckl.de