Chris King

Chris King DropSet 5 Tapered Headset - IS42/28.6 | IS52/40 - Ceramic Bearing - 3D violet

Beskrivelse

Chris King DropSet 5 Tapered Headset - IS42/28.6 | IS52/40 - Ceramic Bearing - 3D violet

Det DropSet 5Chris Kings s første integrerede styrfitting og er fremstillet med den sædvanlige pålidelige Chris King-præcision. Over 40 års erfaring med fremstilling af cykeldele af høj kvalitet er indgået i konstruktionen af DropSet .

Egenskaber ved Chris King DropSet 5 -styrfittingen

  • Udviklet, fremstillet og samlet i Portland, Oregon, USA.
  • Øvre leje: 42 mm 45x45 til en lejedybde på 6,85–7,05 mm.
  • Nedre leje: 52 mm 45x45
  • Patenteret GripLock-fastgørelseskoncept for pålidelig justering af styrsættet
  • Chris King livstidsgaranti
  • Legendariske, specialfremstillede keramiske kuglelejer
  • Klassificering ifølge SHIS: IS42/28,6 | IS52/40
  • Kompatibel med 45 graders lejesæde og Chris Kings forgaffelkonus-bundplade.

GripLock™ Afslutningskappe

Det gennemprøvede GripLock er et patenteret design, der forspænder headsettet uafhængigt af klemningen på styret. GripLock-designet sikrer, at Chris King DropSet holder forspændingen bedre end sammenlignelige produkter og er desuden ufølsom over for negative påvirkninger fra belastningsspidser, såsom kraftige stød og hård opbremsning. Dette betyder en blødere styring, ingen knirken længere og en længere levetid.

Chris King
Datablad
Produktnavn: Chris King DropSet 5 Tapered Headset - IS42/28.6 | IS52/40 - Ceramic Bearing - 3D violet
Producent: Chris King
Varenummer: CHK757147
aktivitet: Cykling
materiale: Aluminium, Keramik
anvendelse cykelsport: Racercykel, MTB
S.H.I.S.: integreret (IS)
S.H.I.S. top: IS42 / 28.6
S.H.I.S. bund: IS52 / 40
styrlejer-version: komplet
modelår: 2026
farve: Lilla
styrerør Ø - top: 1 1/8"
styrerør Ø - bund: 1 1/2"
GTIN: 841529204582
Producentens side: http://www.chrisking.com
Tilgængelighed
Anmeldelser (0)
Producent

Chris King

Alle produkter fra Chris King
Chris King Precision Components
2801 NW Nela St
Portland
OR 97210
USA
info@chrisking.com