Race Face

Race Face Turbine Chainring - 104/64mm - 11-speed

Beskrivelse

Race Face Turbine Chainring - 104/64mm - 11-speed

Efter to års intensivt arbejde og testning er de nye Turbine-klodsehjul nu »Ready to Ride«. Disse klodsehjul er blevet fuldstændig omarbejdet fra bunden og skifter som næsten ingen andre. De nye klodsehjul, der er fræset i 7075-aluminium i Canada, har – ud over deres flotte udseende – følgende at byde på:
En ny standard inden for funktionen for klodsehjul, der er standardmonteret på Race Face' Next- og Deus-krankarm-sæt.
Et nyt, asymmetrisk tandsystem med endnu flere stigningshjælpere sikrer optimal skifteydelse, selv under belastning.
3 gange stivere end team-klodsehjulene uden nævneværdig vægtforøgelse.
Fremstillet i Canada af amerikansk aluminium.

Passer til følgende Race Face-krankarme:
  • Next, Next SL og Deus udstyret med Turbine-klodsehjul (fra 2009)
  • Next og Deus XC udstyret med team-klodsehjul (indtil 2008)
  • Atlas AM og FR
  • Diabolus DH og Respond
  • Evolve AM og FR
  • Ride XC, AM og DH

Passer til følgende Shimano-krankarme:
  • Deore XT FC-M760
  • Saint FC-M800-3/805-3
  • Hone FC-M600-3
  • Deore LX FC-M580/582
  • Deore FC-M590/M532/M530

Passer til følgende FSA-krankarme:
  • K-Force Light / Team Issue
  • Afterburner / V-Drive / Moto
  • Gravity Light / Gap / Moto-X

Turbine-klodsehjulene må kun bruges som sæt. Brug af forskellige klodsehjul kan have en negativ indvirkning på skifteydelsen; undtagelse: Next og Next SL (fra 2009).
Passer til gear: SRAM og Shimano 11-speed
Leveringsomfang: 1 klodsehjul
Materiale: 7075 aluminium
Vægt (24 tænder):
ca. 43 gram (32 tænder)
ca. 62 gram (36 tænder)
ca. 70 gram (42 tænder)
Race Face
Datablad
Produktnavn: Race Face Turbine Chainring - 104/64mm - 11-speed
Producent: Race Face
Varenummer: RCF251923
aktivitet: Cykling
materiale: Aluminium
anvendelse cykelsport: MTB
antal gear - for: 2
antal gear - bag: 11
klinge-version: rund
modelår: 2026
farve: Sort
vægt: 21g
boltcirkel-diameter: 64, 104
antal tænder: 24, 26, 28, 38
GTIN: 821973286907, 821973286877, 821973286891, 821973286884, 821973286914, 821973286921
Producentens side: http://www.raceface.com/
Tilgængelighed
Anmeldelser (3)
Producent

Race Face

Alle produkter fra Race Face
FOX Factory GmbH
Gewerbepark 6
66989 Höhfröschen
Germany
info@foxracingshox.de
www.foxracingshox.de