Selle SMP

Selle SMP Composit Carbon Saddle - black

Beskrivelse

Selle SMP Composit Carbon Saddle - black

SMP4Bike Professional Line

Composit har samme struktur og design som carbon-modellerne. Skallen af elastomeriseret nylon 12 med kulfiberforstærkning er beklædt med ægte læder ("Vera Pelle"). Da det er en model uden polstring, er Composit særligt velegnet til personer, der er vant til at cykle på smalle sadler.

Produktegenskaber ved Selle SMP Composit carbon-sadelet

De patenterede produktegenskaber fra Selle SMP, dvs. den frie midterkanal, det originale fremspring ("næse") i form af et ørnenæb og det forhøjede bageste område, giver modellerne et interessant strejf af aerodynamik. Bredden af sadlens midterkanal muliggør optimal ventilation af det intime område, som normalt er i kontakt med sadlen. Mavehulen med dens organer hviler på den op til 5 cm brede midterkanal og bliver ikke klemt, hvilket sikrer en naturlig, fuldstændig og kontinuerlig blodcirkulation. I den bageste del af sadlen findes en fordybning, der sikrer, at halebenet ikke kommer i kontakt med sadlen, hvilket forhindrer stød og modstød.

Denne sadel er velegnet til slanke personer med et smalt til mellemstort bækken.

Stel: CRB-version

Rammen på Composit Carbon består af unidirektionel »højmodul«-carbon med et ovalt tværsnit på 7,1 x 9,0 mm: maksimal lethed samtidig med, at modstandsegenskaberne bevares.

Selle SMP
Datablad
Produktnavn: Selle SMP Composit Carbon Saddle - black
Producent: Selle SMP
Varenummer: SMP429763
aktivitet: Cykling
køn: herre, unisex
anvendelse cykelsport: Racercykel, MTB
skinneklemme-stil: ovale skinner
sadel-funktioner: Trykaflastningskanal, uden polstring, Åbent sadeludtræk
materiale sadelovertræk: Ægte læder
materiale sadelskinner: Karbon
længde x bredde: 263 x 129mm
modelår: 2026
farve: Sort
vægt: 170g
producent-varekode: ZSTCOMPRICRB-NE
vægt-kilde: BIKE24
GTIN: 8032568521286
Producentens side: http://www.smpselle.com/smp4bike/
Tilgængelighed
Anmeldelser (0)
Producent

Selle SMP

Alle produkter fra Selle SMP
Selle SMP
via Einstein, 5
35020 Casalserugo (Padua)
Italy
info@sellesmp.com
www.sellesmp.com